Jednotné doplatky v lékárnách pro seniory

Čeští senioři opakovaně vznesli požadavek na jednotný pevný doplatek za léky, který by byl platný pro celou republiku. Nyní se nacházíme v situaci, kdy rozdílné doplatky za stejný lék poškozují zejména seniory v menších městech a obcích a nutí je v rámci úspor obíhat mnoho lékáren. Jsou ale místa, kde si vybírat lékárnu nemohou, ty jsou si toho často vědomy a senioři tak zbytečně vynakládají více peněz za doplatek léků na recept.
Nastává také situace, kdy se zhoršuje dostupnost některých důležitých léků v menších lékárnách. Premiér Andrej Babiš slíbil naší organizaci pomoc v této věci již před 2 měsíci.
Bohužel ministerstvo zdravotnictví patrně nemá zájem na řešení této záležitosti tak citlivé pro život i peněženky nemocných seniorů a spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv dosud nepředložilo žádné řešení, které je již v okolních civilizovanějších zemích dávno vyřešeno.
Podle názoru Seniorů ČR, z.s., kteří mají prosazování jednotných doplatků za léky na recept pro seniory ve svém programu, je v pozadí zájem farmaceutické a distributorské lobby,která se snaží ovládnout ministerstvo zdravotnictví a možná i samotného méně zkušeného ministra Adama Vojtěcha.