8. ZIMNÍ HRY SENIORŮ V KRÁLOVÉHRADECKÉM KRAJI

Skiareál Máchovka hostil účastníky 8.zimních sportovních her

Nová Paka byla již po osmé hostitelem zimních sportovních her seniorů našeho kraje. Hry se konaly ve čtvrtek 13. února 2020 ve vzorně připraveném zimním areálu Máchovka. Ani letošní chudá zima na sníh nebyla překážkou pro personál střediska, který připravil tratě pro slalom i zkrácený okruh pro běh na lyžích. Tyto dvě základní disciplíny doplnily ještě tři halové. Na ledové ploše, kde se ještě předešlý den proháněli novopačtí druholigoví hokejisté, se odehrávala dovednostní soutěž ve střelbě na hokejovou branku a další dvě skupiny soutěžících měřily síly v bowlingu a kuželkách.

Slavnostní zahájení se už tradičně odehrálo na ledové ploše. Na úvodní slovo předsedy místního regionálního sdružení seniorů Bohumíra Hamáčka navázal vzácný host hejtman našeho kraje PhDr. Jiří Štěpán, PhD., který nad těmito hrami, podobně jako loni, převzal záštitu. Mezi dalšími vzácnými hosty byl viceprezident Seniorů České republiky Ing. Mgr. Petr Tojnar, za krajské vedení seniorů Ing. Jaroslav Groha a Ing. Růžena Rýglová. Místní samosprávu zastupoval místostarosta Mgr. Milan Pospíšil a starosta Staré Paky Jan Herber. Ten velmi vtipně poznamenal, že vzhledem ke svému věku se zúčastní až 27. ročníku těchto her.  Důstojnost tomuto klání dodal i živý maskot  her – Krakonoš –  Jarda Nypl.

Největší pozornosti se těšil slalom a běh na lyžích. Ve slalomu  kategorie do 70 let zvítězila Jitka Řezníčková z Hradce Králové a místní Zdeněk Plecháč. Slalom nad  70 let ovládla jaroměřská Jana Kolářová a s výrazným náskokem novopacký Jirka Mašek.

Stupně vítězů v běhu na lyžích do 70 let patřily hradeckým seniorkám, z nichž nejrychlejší byla jako v minulých ročnících Lenka Rossi. Ve starší kategorii dominovaly opět hradecké běžkyně Eva Bártová a Věra Holubová. Hana Brzáková z Nové Paky obsadila pěkné třetí místo.

S potěšením musím konstatovat, že   běh na lyžích obou mužských kategorií ovládli zástupci naší regionální organizace. Mezi „mladšími“ pro svou druhou zlatou doběhl Zdeněk Plecháč a kategorii nad 70 let ovládl v nejrychlejším čase dne Milan Pospíšil.

Novopackou organizaci úspěšně reprezentoval Jirka Sucharda – vítěz v bowlingu. Na druhých místech  ve stejné soutěži pak Luděk Kynčl a Libuše Nádvorníková. Třetí místo v kuželkách obsadil Josef Antoš a  střelba na branku vyšla nejlépe  Janě Truhelkové, která obsadila první místo ve své kategorii.

Vyvrcholením her bylo odpolední vyhlašování výsledků. To před zaplněným pódiem u restaurace Hokejka s téměř 250 účastníky moderoval Láďa Frýba. Hlavním aktérem byl hejtman našeho kraje, kterého doplňoval místostarosta Nové Paky Pavel Bouchner. Všichni účastníci i organizátoři zimních her vysoce ocenili přítomnost pana hejtmana, který si ve svém  náročném programu našel  čas a zaštítil zimní hry.

Ocenění a obdiv patří  organizačnímu týmu v čele s nestárnoucím a obdivuhodně pracovitým Bohoušem Hamáčkem. Všichni rozhodčí a organizátoři zasluhují velké poděkování a pochvalu. Poděkování patří i šéfovi sportovního areálu Máchovka Bohouši Šmikovi, který  připravil vzorně sjezdovku, běžecké tratě a ledovou plochu. Zároveň děkujeme i za umožnění soutěží v bowlingu a kuželkách.

Osmé zimní sportovní hry seniorů důstojně skončily. Těšíme se na hry deváté.

Bohumír Hamáček, předseda regionální organizace seniorů Novopacka

Milan Pospíšil , místostarosta